معرفی دوره

دوره بهداشت جنسی

سازمان جهانی بهداشت سلامت جنسی را اینگونه تعریف می کند: «سلامت جسمانی، روانی و اجتماعی مربوط به فعالیت جنسی، نه صرفا نبود بیماری،اختلال عملکرد یا معلولیت».تبدیل‌شدن به فرد بالغی که از نظر جنسی سالم باشد یکی از فعالیت‌های تکاملی کلیدی در نوجوانان است که بی توجهی به آن اثرات عمیقی بر زندگی آینده فرد دارد..توجه به جوانان و نوجوانان به عنوان گروهی که در هر جامعه‌ای ممکن است رفتارهایی داشته باشند که سلامت جنسی آن ها را تهدید کند امری ضروری است. در جامعه ایران به علت اهمیت خانواده و تحکیم آن و نقش روابط جنسی سالم و رضایت‌بخش زوجین، بیشتر آموزش‌ها متوجه زوجین در شرف ازدواج یا افراد همسردار است. تحقیقات نشان داده‌اند که گروهی از جوانان و نوجوانان (که بخش قابل توجهی از جامعه را تشکیل می دهند) قبل از ازدواج رفتارهای جنسی پرخطر دارند و ممکن است خود و شریک آینده زندگی‌شان را در معرض بیماری‌های مهم و خطرناک مقاربتی و تماس با ویروس ایدز قرار دهند و حتی به مشکلات روانی مربوط به رفتارهای ناهنجار جنسی دچار شوند. در حالی که نباید این موضوع را نادیده گرفت اگرچه برخلاف عرف و هنجارهای جامعه است.

مرکز مشاوره اکسیر برگزار کننده دوره های تین کلاب در سراسر ایران

باید به خاطر داشت که بسیاری از باورهای غلط در خصوص موضوعات جنسی از همین دوران کودکی و نوجوانی شکل می‌گیرند و بر عملکرد جنسی در دوران بزرگسالی نیز تاثیر می‌گذارند. بنابراین آموزش سلامت جنسی متناسب با سن کودکان و نوجوانان و با توجه به نیازهای اطلاعاتی و مهارتی آنان به همراه ارزش‌ها، در بهبود سلامت جنسی آنها در دوران جوانی و بزرگسالی نقش زیادی خواهد داشت.

یکی از نگرانی‌هایی که وجود دارد، ترس از تاثیر نامطلوب و تشویقی این نوع اطلاعات بر رفتارهای جنسی جوانان است؛ در حالی که تحقیقات فراوان در این خصوص نشان داده که دادن اطلاعات همراه با تبیین ارزش‌ها نقش حفاظتی دارد. روانشناسان ما در تین کلاب با طراحی دوره ای جهت آموزش بهداشت جنسی به دنبال این هستند تا آگاهی بخشی و آموزش در این زمینه را با بالاترین کیفیت برای نوجوانان و والدین آن ها فراهم آورند.

  • تکامل جنسی و بهداشت باروری

  • توانایی ایجاد و حفظ روابط درست بین فردی

  • ارزش قائل بودن برای بدن خویش

  • تعامل محترمانه با هر دو جنس به روش صحیح

  • عشق و صمیمیت بر اساس ارزش‌های پایدار فردی و اجتماعی

دوره بهداشت جنسی

  • کلاس به صورت گروهی (همراه با تفکیک جنسیت) برگزار می گردد.

  • طول دوره 1 جلسه می باشد 

  • اهمیت این موضوع وقتی بیشتر مشخص می‌شود که توجه داشته باشیم دسترسی به رسانه‌های مختلف جهانی که رفتارهای پرخطر جنسی را ترویج می‌کنند در حالی که ارزش‌ها و باید و نباید‌ها را منتقل نمی‌کنند حتی در جامعه ما برای درصد زیادی از جوانان و نوجوانان فراهم است، بنابراین آموزش این گروه از جامعه برای مصون شدن در مقابل خطرات مربوط به اینگونه ارتباطات، کسب مهارت‌های لازم برای امتناع از خطرات فوق و همچنین مجهز کردن مسوولان و مشاوران مدارس و والدین برای رویارویی صحیح با موضوع سلامت جنسی جوانان و نوجوانان و تربیت جنسی صحیح کودکان که با ارزش‌های فرهنگی و خانوادگی درهم‌آمیخته باشد، کمک خوبی به حفظ و ارتقای سلامت جنسی این گروه خواهد کرد. دادن اطلاعات در خصوص موضوعات سلامت جنسی متناسب با سن جوانان همراه ارزش‌های فرهنگی و خانوادگی توسط والدین و مشاوران مدارس می‌تواند نقش بسیار مهمی ‌در پیشگیری از خطرهای مربوط به سلامت جنسی در این گروه داشته باشد. بسیاری از والدین، مشاوران و معلمان مدارس از طرح موضوعات فوق عاجز شده و فاقد مهارت‌ها و اطلاعات لازم در این خصوص هستند و گاه عکس‌العمل‌های نادرست آن ها و نداشتن مهارت ارتباطی باعث می‌شود کودکان برای سوالات خود به آنها مراجعه نکنند و اطلاعات فوق را به شکل اغلب ناصحیح و گمراه‌کننده از دوستان خود کسب کننداطلاعاتی که با انتقال ارزش‌ها همراه نیستند اثرات مخربی خواهند داشت. بنابراین بهتر است که والدین به معلومات و مهارت‌های ارتباطی با فرزندانشان در خصوص سلامت جنسی مجهز شوند تا در مواقع مورد نیاز بتوانند پاسخ سوال فرزندانشان را به نحو صحیح و اصولی با انتقال ارزش‌ها بدهند و راه ارتباطی خود و فرزند را در این خصوص همواره باز نگه دارند که در موارد بعدی نیز فرزندان برای دریافت کمک و اطلاعات به والدین خود مراجعه کنند

برای مشاوره رایگان با ما در تماس باشید کارشناسان نوجوان اکسیر آماده ارائه خدمات به شما هستند


تمام حقوق مادی و معنوی سایت برای دپارتمان تین کلاب اکسیر محفوظ است .