تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان نوجوانان

 

 

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان نوجوانان

استفاده بی رویه نوجوانان و جوانان از فضای مجازی به دنبال ایجاد شبکه های اجتماعی در سال های اخیر یکی از مهم ترین چالش های کشور محسوب می شود. تداوم این وابستگی افراطی که به اعتقاد شماری از روان پزشکان و روان شناسان یک اختلال روانی محسوب می شود؛ در درازمدت با اضطراب و افسردگی همراه می شود.

 

تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان نوجوانان شامل موارد زیر است.

اعتیاد به اینترنت

کیمبرلی یانگ برای اولین بار در مقاله‌ ای در سال ١٩٩۶ مطرح کرد که استفاده نامناسب از کامپیوتر می ‌تواند معیارهای اعتیاد را پر کند، در کشورهایی مانند چین و کره جنوبی اعتیاد به اینترنت به عنوان یک تهدید سلامت عمومی تلقی می ‌شود. وابستگی به اینترنت انواع مختلفی دارد. در ادامه 4 مورد از شناخته شده ترین انواع آن اشاره کرده ایم:

 • اعتیاد به بازی های کامپیوتری
 • اعتیاد به دیدن وب سایت های غیر اخلاقی
 • اعتیاد به قمار های آنلاین
 • اعتیاد به شبکه های اجتماعی آنلاین
 • مورد خطاب گرفتن کامنت های تهدید کننده، خشن و جنسی
 • نمایش تصاویر مستهجن و غیراخلاقی
 • انتشار تصویر و یا فیلم غیراخلاقی از کودک و یا نوجوان از سوی دیگران و یا حتی خودش
 • به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی با افراد غریبه همانند شماره تلفن، تاریخ تولد و محل سکونت
 • آزار و اذیت سایبری
 • در معرض استفاده تبلیغاتی قرار گرفتن
 • هک شدن حساب کاربری فرزند شما و سواستفاده از اطلاعات شخصی او

افسردگی

آسیب های ناشی از اعتیاد به فضای مجازی از لحاظ روحی و جسمی متفاوت است. از منظر روان شناختی اعتیاد به اینترنت سبب گوشه‌ گیری و انزوا، ایجاد فاصله از خانواده و اجتماع، عدم مشارکت در فعالیت های جمعی، اختلال در فعالیت های فردی و اجتماعی و در نهایت اضطراب و افسردگی می شود. تحقیقات نشان می دهد که جوانان و نوجوانانی که بیش از ۲ ساعت در روز صرف استفاده از رسانه های اجتماعی می کنند، بیشتر احتمال دارد که در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانی مانند افسردگی و اضطراب قرار گیرند.

اختلالات در خواب

مطالعات متعدد نشان داده است که افزایش استفاده از رسانه‌های اجتماعی و تجهیزاتی مانند تلفن، لپ تاپ و ... قبل از خواب ارتباط معنی ‌داری با کیفیت پایین خواب در نوجوانان دارد.همچنین مطالعات نشان داده است نوجوانان و جوانانی که فقط از فیس ‌بوک برای مدت کوتاهی استفاده کرده ‌اند، نگرانی ‌های بیشتری در مورد تصویر بدن خود نسبت به افرادی که اصلا از این شبکه‌ ها استفاده نکردند، دارند. در پژوهشی که محققان دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند انجام دادند از 460 دانش آموز مقطع راهنمایی در مورد عادت ها یشان در استفاده از شبکه های اجتماعی و به طور ویژه استفاده شبانه از سایت هایی مانند فیسبوک و توییتر سوال شد. بررسی های انجام شده نشان داد در حالی که به طور کلی استفاده از شبکه های اجتماعی بر کیفیت خواب تاثیرگذار است.

ایجاد رفتارهای پرخطر جنسی

یکی از اثرات منفی رسانه ‌های اجتماعی بر نوجوانان، فراوانی محتواهای آزار جنسی در سامانه ‌های مختلف است. برخورد با محتوای جنسی که رفتارهای خطرناک یا غیر واقعی را به تصویر می‌ کشد، اثرات منفی بر نوجوانان که در آغاز تکامل هویت جنسی خود هستند، می‌ گذارد. این امر موجب می ‌شود که نوجوانان انتظارات غیر معقولی از هنجارهای جنسی داشته باشند.

مشکلات ارتباطی

تایید گرفتن نوجوانان از فضای مجازی

نوجوانان در شبکه های مجازی همدیگر را تایید و به اصطلاح لایک می کنند. همین رویه می تواند در زندگی واقعی اجتماعی اثر گذار باشد. نوجوانی که همیشه در فضای مجازی تایید می گیرد از واقعیت و جامعه نیز همین انتظار را دارد و چه بسا این امکان برای او میسر نیست و همین امر او را دچار مشکل می کند. داشتن دوستان زیاد در فضای مجازی به این معنا نیست که آن فرد اجتماعی است، اما نوجوانان در مورد افرادی که دوستان مجازی زیادی دارند اشتباه فکر می کنند و از آن ها برای خود الگو می سازند. با این وجود که ملاک های دوستیابی در دنیای مجازی بسیار متفاوت تر از دنیای واقعی است.

خطرات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و فضای مجازی می توانند خطرات متعددی را نیز درون خود داشته باشند که شامل موارد زیر هستند:

در دنیای امروز با پیشرفت سریع تکنولوژی آگاهی های ما نیز باید پیشرفت کند و به روز شود که از این طریق بتوانیم از خودمان در برابر خطرات و آسیب های احتمالی در رسانه های اجتماعی یا هر تکنولوژی و برنامه دیگری محافظت کنیم و روش درست استفاده کردن از آنها را بیاموزیم . در این زمینه می توانید از مشاوران مشورت بخواهید.

 

مطالب مرتبط با تاثیرات شبکه های اجتماعی بر سلامت روان نوجوانان

دوره بهداشت جنسی

دوره ذهن آگاهی

چطور بفهمم با فرد سو استفاده گر در رابطه ام

بزرگ ترین خطرات سلامتی در نوجوانی

 

 


تمام حقوق مادی و معنوی سایت برای دپارتمان تین کلاب اکسیر محفوظ است .